22 czerwca, 2021

Blog Zdrowie

Portal o zdrowiu

Stosunek seksualny sprawia ból? Sprawdź co możesz zrobić

Seks jest przede wszystkim przyjemnością, a także wyrazem partnerstwa, czułości i bliskości obu kochanków. Kobieta chce odczuwać maksymalną głębie uczuć i doznań, a jej partner chce właśnie to jej dać. Nie mniej jednak, stosunek seksualny nie zawsze musi być eksplozją namiętności i rozkoszy. Jednak mimo wielu prób i starań, kobieta wciąż może odczuwać dyskomfort, a nawet ból w momencie kiedy mężczyzna wprowadza członek do pochwy. Wówczas cała magia zbliżenia seksualnego i drogi do rozkoszy szybko pryska. Jeśli odczuwasz ból podczas stosunku, sprawdź co może być tego przyczyną, a także co możesz z tym zrobić.

Przyczyny bólu podczas stosunku u kobiet

Jeśli partnerka odczuwa ból i dyskomfort w momencie rozpoczęcia stosunku, a także w jego trakcie, nie wolno pod żadnym pozorem tego typu objawów bagatelizować. Może być to bowiem sygnał, że w jej organizmie dzieje się coś niedobrego, co wymaga- czasami- nawet natychmiastowej konsultacji i pomocy ze strony lekarza specjalisty. Ból podczas stosunku, który kobieta może odczuwać w okolicy wejścia do pochwy, a także w momencie, kiedy znajduje się tam penis, może być spowodowany:

  • grzybicą pochwy- jest to choroba diagnozowana wręcz nagminnie. Dodatkowo oprócz bólu, towarzyszy jej gęsta wydzielina z pochwy, zaczerwienienie, pieczenie, a nawet brzydki zapach okolic intymnych. Leczenie wymaga konsultacji lekarskiej i trwa zwykle około tygodnia.
  • uczulenie- być może masz alergię na nowe mydło, a nawet lubrykant którego używacie podczas stosunku? Może to powodować ból podczas seksu.
  • zapalenie łechtaczki- jest spowodowane silnym pobudzeniem do wydzielania woskowej wydzieliny, a następnie gromadzenia się jej w fałdzie skóry.
  • opryszczka narządów płciowych- najczęściej zauważysz pęcherzyki, które swędzą w okolicy swoich narządów płciowych. Z czasem zmienią się one w przykre nadżerki. Sprzyja im stres i różnego rodzaju infekcje, a także wyziębienie lub przegrzanie organizmu.
  • zapalenie przedsionka pochwy- objawiać się będzie brodawkami, a także silnym bólem podczas każdej próby wprowadzenia członka do pochwy.
  • chlamydioza- jest to zakażenie bakterią, które objawia się bólem podczas stosunku. Jak na ironię, najczęściej daje o sobie znać, kilka tygodni po…ostatnim stosunku płciowym. Dodatkowo kobieta może zauważyć plamienia i krwawienia pomiędzy miesiączkami, a także skarżyć się na bóle brzucha i pieczenie okolic pochwy.
  • drożdżyca- to kolejna z infekcji, która powoduje obrzęk sromu, co wiąże się z bólem podczas stosunku, a także z pieczeniem i upławami. Leczenie wymaga przede wszystkim dbania o własną higienę, a także dietę.

Jak zaradzić uprzedzeniom do seksu, które pojawiają się po doznaniu bólu?

Niestety, większość rzeczy zaczyna się w głowie, a co za tym idzie, tam też swój początek ma chęć i apetyt na seks. Wyżej wymienione przyczyny nie tylko mogą tą chęć na seks zrównać z ziemią, ale co gorsza mogą one na stałe ulokować się w psychice kobiety. Oznacza to, że załączy się swoisty mechanizm obronny, a partnerka, która raz doznała bólu podczas stosunku, nie będzie chciała doświadczyć tego po raz kolejny. Nic dziwnego, gdyż ból spowodowany różnymi przypadłościami i chorobami, w okolicach intymnych często jest niezwykle silny i dobrze zapada w pamięć. Często bez wsparcia partnera, ciężko jest pozbyć się tego typu traumy. Można więc przyjąć, że jedynym sposobem będzie wizyta u psychologa lub seksuologa, który zwykle może zalecić terapię indywidualną lub terapię partnerską, by rozbudzić na nowo namiętność w paniach.