22 czerwca, 2021

Blog Zdrowie

Portal o zdrowiu

Sildenafil- działania niepożądane, przeciwwskazania, interakcje z lekami.

Sildenafil to substancja czynna, którą znaleźć można w Viagrze, ale także innych środkach na potencję. Jak w przypadku wszystkim dostępnych leków i jej stosowanie niesie ze sobą ryzyko pojawienia się pewnych skutków ubocznych. Przed sięgnięciem po preparat na potencję, warto również wiedzieć, jakie są przeciwwskazania do zażywania takiego środka, oraz to czy wchodzi on w interakcje z jakimiś lekami.

Sildenafil- skutki uboczne

Sildenafil może czasem prowadzić do pojawienia się pewnych działań niepożądanych. Ich nasilenie i czas trwania, zależy od indywidualnej tolerancji organizmu, ale także przyjmowanej dawki i pozostałych stosowanych leków. Trzeba podkreślić fakt, iż skutki uboczne nie występują u wszystkich mężczyzn.

Skutki uboczne stosowania sildenafilu to przede wszystkim:

Bardzo często: zaczerwienienie twarzy, bóle głowy.

Często: niewyraźne widzenie i zaburzenia widzenia barwnego, uderzenia gorąca, zaczerwienienie, zawroty głowy, niestrawność, nudności uczucie zatkanego nosa i krwawienie z nosa.

Niezbyt często: światłowstręt, szumy uszne, przekrwienie oczu, senność, zapalenie spojówek, jaskrawe widzenie, nieżyt nosa, przyspieszona akcja serca, niedoczulica, zatkanie zatok, ból mięśni oraz kończyn.

Rzadko: migotanie przedsionków, zaburzenia rytmu serca, priapizm, podwójne widzenie, suchość albo obrzęk nosa, omdlenie.

Nieznana częstotliwość występowania: ubytki w polu widzenia, wysypka, niedociśnienie.

W przypadku przedawkowania środka, mężczyźni skarżą się na nasilenie działań niepożądanych. Zazwyczaj cierpią oni na uczucia zatkanego nosa, uderzenia gorąca, czy bóle oraz zawroty głowy.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania sildenafilu?

Nie każdy mężczyzna może sięgnąć po środek na potencję z sildenafilem. Znane są pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają przyjęcie takiego środka na potencję. Jednym z nich jest uczulenie na substancją czynną, albo pomocniczą.

Ponadto do przeciwwskazań zalicza się:

  • Przyjmowanie pewnych leków– między innymi azotanów. Przyjmowanie ich wraz z lekami na potencję może doprowadzić do groźnych dla zdrowia spadków ciśnienia tętniczego. Leku typu azotany są używane zwłaszcza w procesie leczenia bólu dławicowego.
  • Tak samo jak jak podczas stosowania preparatów uwalniających tlenek azotu. Istotna jest także substancja riocyguat, używany w leczeniu nadciśnienia płuc. Choroby-  między innymi ciężkie choroby wątroby oraz serca. Niedawno przebyty udar albo zawał serca także są przeciwwskazaniami do przyjmowania tego rodzaju środków. Po lek nie mogą również sięgać osoby cierpiące na niskie ciśnienie.
  • Zmiany degeneracyjne siatkówki czy też stwierdzona utrata wzroku spowodowana niedokrwienną neuropatią nerwu wzrokowego.

Sildenafil a interakcje z innymi środkami

Sildenafil przez wzgląd na swój sposób działania oddziałuje na pewne leki stosowane na ciśnienie tętnicze krwi. Trzeba pamiętać, aby nigdy nie przyjmować tabletek z sildenafilem wraz ze środkami takimi jak: azotany, leki uwalniające tlenek azotu, czy riocyguat używany w leczeniu nadciśnienie płucnego. Ponadto, środek ten może wchodzić również w interakcje z lekami używanymi w leczeniu dławicy piersiowej oraz bólu w klatce piersiowej, a ponadto z inhibitorami proteazy. Nie wolno łączyć sildenafilu także z lekami hipotensyjnymi czy sartanami, czyli lekami moczopędnymi.  Co ważne, takie leki jak fluoksetyna czy też flukonazol, mogą wpłynąć na znaczne spowolnienie metabolizmu sildenafilu i wywoływać wiele działań niepożądanych.  Niektóre leki stosowane wraz z sildenafilem prowadzą do zaburzeń rytmu serca czy hipokaliemii.

Artykuł napisany przy współpracy z serwisem Apteka Kamagra, który jest oficjalnym dystrybutorem Kamagra w żelu zawierających sildenafil w dawce 100mg.