22 czerwca, 2021

Blog Zdrowie

Portal o zdrowiu

Niska jakość plemników jako przyczyna bezpłodności wśród mężczyzn

Bezpłodność po stronie mężczyzny odpowiada za około 50% niepowodzeń w staraniu się o potomstwo przez pary. Badania pokazują, że jakość oraz ruchliwość plemników w męskim nasieniu z roku na rok staje się coraz niższa. Mimo tego, iż normy parametrów nasienia wyznaczone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) są sukcesywnie zmniejszane, i tak spełnia je coraz mniejsza liczba mężczyzn.

Co wpływa na ruchliwość i jakość męskich plemników?

Badania prowadzone przez naukowców wskazują na alarmujące wnioski. W tej chwili mężczyźni w grupie wiekowej 20-40 lat mają o około 30% mniej plemników niż poprzednie pokolenie. Jednocześnie analizy jasno wskazują, że doszło nie tylko do zmniejszenia ilości plemników, ale również do pogorszenia ich jakości oraz ruchliwości. 

Czym jest to spowodowane?

Specjaliści wskazują, że podstawowa przyczyna to oczywiście prowadzony styl życia, niewyspanie, chroniczny stres, niewłaściwe nawyki żywieniowe skutkujące niedoborami witamin i minerałów, trzymanie na kolanach rozgrzanych laptopów, palenie papierosów, otyłość, niewielka aktywność fizyczna, niedotlenienie organizmu a nawet używanie w samochodach funkcji podgrzewania foteli.

Jak zwiększyć ilość plemników oraz poprawić ich jakość?

Każdy mężczyzna, który chce jak najszybciej doczekać się potomstwa, powinien wprowadzić w swoim życiu kilka istotnych zmian. Dzięki temu ilość plemników oraz ich jakość w stosunkowo krótkim czasie może ulec znacznej poprawie. Przede wszystkim należy poprawić swoją codzienną dietę. Jadłospis powinien być zdrowy i urozmaicony. Należy spożywać jak najwięcej potraw bogatych w składniki takie jak magnez, witamina C, witamina E, selen oraz cynk.

Które produkty zawierają te składniki?

Prawdziwe bogactwo tych składników znajdziemy w pełnoziarnistym pieczywie i makaronach, warzywach i owocach, grubych kaszach oraz zdrowych tłuszczach takich jak oliwa z oliwek, olej rzepakowy oraz olej lniany. Niezwykle cennymi źródłami tych składników są także orzechy laskowe, orzechy włoskie, ryby oraz owoce morza. 

Następna kwestia to zwiększenie aktywności fizycznej. Warto wiedzieć, że w trakcie wysiłku organizm produkuje znaczne ilości serotoniny, która nazywana jest hormonem szczęścia. Obecność tego hormonu ma ogromny wpływ na płodność oraz ogólne samopoczucie. Przyszli ojcowie nie powinni także trzymać laptopów na kolanach oraz nie używać funkcji podgrzewania foteli w samochodzie. Przegrzewanie jąder jest jednym z najważniejszych czynników który decyduje o tym, że mężczyzna staje się bezpłodny. Panowie, którzy jak najszybciej chcieliby zostać ojcami, powinni również porzucić niezwykle szkodliwy nałóg, jakim jest palenie papierosów. 

Badania naukowe pokazały dobitnie, że wśród palaczy plemniki wykazują się zdecydowanie mniejszą ruchliwością, przez co szansa na zapłodnienie komórki jajowej jest naprawdę wyjątkowo niska. Porzucenie palenia wpływa także na poprawienie ogólnego stanu zdrowia mężczyzny. Kolejną używką, z której warto zrezygnować, jest alkohol. Nadmiar alkoholu wywołuje problemy z erekcją. Z kolei w piwie znajdują się fitoestrogeny. Te składniki mają bardzo duży wpływ na osłabienie zdolności plemników do zapłodnienia. Być może ten fakt przekona fanów piwa, by porzucili ten złoty trunek raz na zawsze. Oprócz wszystkich powyższych elementów nie wolno również zapomnieć o tym, aby jak najdłużej spać. Każdy organizm w trakcie snu się regeneruje. Optymalna liczba godzin snu wynosi od 7 do 8. Jeżeli mężczyzna wprowadzi wszystkie powyżej omówione zmiany, z pewnością szansa na doczekanie się potomstwa będzie o wiele wyższa.