22 czerwca, 2021

Blog Zdrowie

Portal o zdrowiu

Czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia impotencji

Nieodpowiednie nawyki żywieniowe, stosowanie alkoholu, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej, stresujący tryb życia, brak odpowiedniej ilości snu – wszystkie te czynniki mogą sprawić, że u mężczyzny pojawi się impotencja. Kiedyś uważano, że zaburzenia wzwodu to dolegliwość, która pojawia się tylko u mężczyzn po 40-tce. Okazuje się, że jest to bardzo szkodliwy mit. Niezdrowy styl życia praktykowany przez wielu mężczyzn sprawia, że impotencji można nabawić się nawet przed ukończeniem 30-tego roku życia. Sprawdź, jakie są najważniejsze czynniki wywołujące zaburzenia wzwodu u mężczyzn.

 

Sprawność seksualna zmniejsza się wraz z wiekiem

Jak wiadomo, sprawność seksualna zmniejsza się wraz z wiekiem. U mężczyzn już po 30-tym roku życia stężenie testosteronu w organizmie stopniowo ulega zmniejszeniu. Warto wiedzieć o tym, iż testosteron, czyli męski hormon płciowy, jest niezwykle istotny dla zachowania pełnej sprawności seksualnej. 

Ten postępujący proces powoduje, iż jednocześnie potrzeby seksualne mężczyzny wraz z wiekiem maleją. Brak sprawności seksualnej w wieku 70-ciu lat nie jest niczym nadzwyczajnym. Powody do obaw można mieć jednak wtedy, gdy zaburzenia wzwodu spotykają 26-latków. W tym wieku niesprawność seksualna wywoływana jest przez niezdrowy styl życia – przede wszystkim przez wszechobecny stres, używki oraz brak odpowiedniej ilości snu. Aby zaradzić impotencji, wystarczy wprowadzić do swojego codziennego życia kilka prostych zmian.

Jak palenie tytoniu niszczy męską potencję?

Prawdziwym zabójcą męskiej potencji jest tytoń. Na paczkach papierosów często znajdują się napisy typu „palenie tytoniu przyczynia się do wystąpienia impotencji”. Jest to stuprocentowa prawda. W jaki sposób tytoń oddziałuje na męską potencję? Dym tytoniowy zawiera szereg niezwykle niezdrowych substancji. Powodują one, iż dochodzi do uszkodzenia śródbłonka, który jest wyściółką dla naczyń krwionośnych. Jeżeli naczynia krwionośne nie funkcjonują w sposób prawidłowy, poszczególne narządy nie są ukrwione w optymalny sposób.

Należy zdawać sobie sprawę z tego, iż warunkiem niezbędnym do uzyskania wzwodu jest właśnie rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz napływ krwi do ciał jamistych prącia. Warto wiedzieć też o tym, iż nikotyna powoduje uszkodzenie mechanizmu odpowiedzialnego za zatrzymywanie krwi w prąciu. Oznacza to, że mężczyźni palący papierosy narażeni są na tzw. zanikający wzwód. Utrzymanie stanu erekcji palaczowi może sprawić ogromną trudność. Według szacunków niektórych ekspertów papierosy oraz pozostałe wyroby tytoniowe nawet w 50% są odpowiedzialne za występowanie impotencji u mężczyzn. Z tego względu warto dokładnie zastanowić się, zanim zaczniemy palić papierosy.

Wpływ leków na ryzyko wystąpienia zaburzeń wzwodu

Na męską potencję wpłynąć może także stosowanie niektórych leków. Mowa tutaj przede wszystkim o antydepresantach oraz o psychotropach. Tego typu środki powodują, iż funkcje seksualne w organizmie zostają zahamowane. Zaburzenia erekcji są spowodowane tym, iż jest to efekt uboczny stosowania tego typu preparatów. 

Nie tylko psychotropy i antydepresanty mają bardzo negatywny wpływ na męską sprawność seksualną. Długotrwałe zażywanie leków dostępnych bez recepty także może doprowadzić do ogromnego spadku sprawności seksualnej. Chodzi tutaj m.in. o preparaty stworzone w oparciu o pochodną amfetaminy, czyli pseudoefedrynę. Substancja ta jest przez niektórych stosowana jako zamiennik narkotyku, w który można zaopatrzyć się całkowicie legalnie. Należy jednak wiedzieć o tym, że zarówno narkotyki jak i ich legalne zamienniki mają wyłącznie negatywny wpływ na męską potencję.

Otyłość, cukrzyca i nadciśnienie

Jeżeli mężczyzna całkowicie unika aktywności fizycznej bądź jest otyły, to może to doprowadzić do cukrzycy lub nadciśnienia. Jednocześnie obie te choroby często objawiają się właśnie zaburzeniami wzwodu. Wysokie ciśnienie krwi prowadzi do tego, iż naczynia krwionośne ulegają uszkodzeniom. Jednocześnie wpływa to na zmniejszenie stężenia testosteronu w męskim organizmie, co także ma bardzo zły wpływ na męską potencję.