22 czerwca, 2021

Blog Zdrowie

Portal o zdrowiu

Co powoduje suchość skóry na penisie i jak temu zapobiegać?

Wszystkie procesy zachodzące w ludzkim organizmie znajdują odzwierciedlenie w stanie jego skóry. Dlatego jeśli do organizmu dostanie się jakakolwiek infekcja lub praca przynajmniej jednego narządu wewnętrznego zostanie zakłócona, skóra natychmiast zaczyna na nią odpowiednio reagować. Można być zaniepokojonym, jeśli zauważy się suchość skóry na swoim penisie, ale w większości przypadków ten objaw nie wskazuje na poważny stan zdrowia.

Jakie są przyczyny suchej skóry na penisie?

Sucha skóra na penisie jest częstym objawem opryszczki narządów płciowych, brodawek narządów płciowych, innych chorób przenoszonych drogą płciową. Jej łuszczenie się może wskazywać, że mężczyzna cierpi na jakąś chorobę lub jest następstwem niedawnej choroby. W wyniku wysuszenia skóra zaczyna złuszczać się, oddzielane są martwe cząsteczki nabłonka.

Jeśli skóra penisa jest sucha, stan może wykazywać następujące objawy:

 • Napięta skóra, szczególnie po kąpieli lub pływaniu
 • Swędzenie, łuszczenie się
 • Zaczerwienienie
 • Wysypka
 • Cienkie linie lub pęknięcia
 • Głębokie pęknięcia, które krwawią.

Przyczyny suchej skóry penisa

Suchą skórę na penisie obserwuje się z reguły nie tylko na trzonie penisa, ale także na jego żołędzi, mosznie i samej podstawie penisa. Przyczyną tak nieprzyjemnego zjawiska mogą być różne choroby, które zwykle przenoszone są drogą płciową: kandydoza, opryszczka lub rzeżączka. Jednym z objawów opryszczki narządów płciowych jest powstawanie małych pęcherzyków z krwawym lub przezroczystym płynem. Z reguły otwierają się, co prowadzi do łuszczenia się skóry. W przypadku kandydozy żołądź penisa puchnie i staje się cieńsza, podczas gdy tworzą się małe pęknięcia. Najczęstsze przyczyny to zwykłe objawy alergii na stosowane środki higieny osobistej, a także różne środki antykoncepcyjne, a nawet bielizna wykonana z nieodpowiednich i drażniących dla skóry tkanin.

Powody, dla których skóra penisa wysycha

 • Nieodpowiedniej jakości mydło – może wysuszyć skórę na penisie. Dlatego warto rozważyć mycie samą wodą lub bardzo łagodny produktem do higieny intymnej. Należy rozważyć także użycie hipoalergicznego proszku do prania bielizny.
 • Alergia – jeśli mężczyzna ma reakcję alergiczną na lateks, środek plemnikobójczy, dezodorant osobisty, może odczuwać suchość skóry na swoim penisie. Z powodu alergii na lateks mężczyźni mogą obserwować czerwoną, swędzącą wysypkę lub obrzęk prącia po zastosowaniu prezerwatywy wykonanej z tego materiału.
 • Sucha masturbacja lub seks – brak nawilżenia podczas długotrwałej aktywności seksualnej, takiej jak masturbacja lub stosunek, może powodować suchość skóry na penisie. Lubrykanty mogą sprawić, że seks i masturbacja będą wygodniejsze i zapobiegną wysuszeniu. Należy wybierać lubrykanty, które nie zawierają chemikaliów ani preparatów organicznych, nie zawierają parabenów ani gliceryny, ponieważ mogą one również powodować podrażnienia. Rzadziej jest to spowodowane preparatami na bazie wody.
 • Ciasna odzież lub ciągłe tarcie – jeśli genitalia są stale zakryte ciasną odzieżą, mogą podrażniać lub otrzeć skórę i powodować wysuszanie. Ponadto niewygodna bielizna może prowadzić do gromadzenia się wilgoci pod napletkiem. Stanie się pożywką dla grzyba i zwiększy prawdopodobieństwo infekcji. Dlatego trzeba nosić miękką bawełnianą bieliznę i luźną odzież wykonaną z lekkich, oddychających materiałów.
 • Infekcja drożdżakowa (pleśniawka) – może objawiać się, jako: suchość i łuszczenie się skóry, wysypka, białe plamy na skórze, obrzęk lub podrażnienie wokół żołędzi prącia, nierównomierna wydzielina pod napletkiem.

Ponadto możliwe jest również bolesne oddawanie moczu i ból podczas seksu. Ważne jest również powstrzymanie się od seksu do czasu ustąpienia wszystkich objawów.

Wypryski – wiele rodzajów może wpływać na skórę na penisie: atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, kontaktowe zapalenie skóry. Oprócz suchej skóry wypryski mogą powodować silny świąd i obrzęk podskórny o różnych rozmiarach.

Łuszczyca – najpierw pojawia się, jako suche, zaczerwienione zmiany skórne. Można również zauważyć małe czerwone plamki na żołędzi lub trzonie penisa.

Lekceważenie zasad higieny intymnej jest istotnym czynnikiem w pojawieniu się tak delikatnego problemu. Tak, więc, jeśli mężczyzna rzadko się kąpie, to w krótkim czasie na żołędzi prącia gromadzi się cienka warstwa moczu i nasienia z sebum. Konsekwencją jest silne napięcie skóry, stan zapalny, łuszczenie, a nawet pękanie.